S pomocí doběhneš dál

Byl to můj poslední větší trénink před půlmaratonem. Ideálně se délka trati měla limitně blížit 21,0975 km. Hezky něco kolem deseti km proti proudu řeky a pak zpátky. Jenže na nějakém 7,5 km mi pomaličku začínala docházet voda. Zvážil jsem všechna rizika s vedrem a nedostatkem vody související a obrátil jsem to směrem domů, takže z toho bylo nějakých 15 km. Cestou jsem si nadával, že jsem si nevzal víc vody, nebo nějaké peníze za které bych si vodu mohl koupit. Když už jsem byl skoro doma, tak mě napadlo, že jsem klidně mohl běžet dál a kdyby mi voda došla, tak přece všude kolem žijí lidé a sklenici vody by mi asi každý dal a bičoval jsem se ještě víc, že jsem na to nepřišel, když jsem se rozhodoval jestli to otočit, nebo ne.

Pak jsem o tom začal přemýšlet dál, že to je přesně ta posedlost nezávislostí a zodpovědností každý sám za sebe. Jo, vzít si peníze nebo víc vody bylo možný, ale říct si o pomoc je jednoznačně nejlepší řešení, protože šetří sílu i kapitál běžce a navíc můžete dát tomu, kdo Vám vodu poskytne dobrý pocit, že pomohl někomu v nouzi.

Čím to je, že jsme si tak odvykli říkat o pomoc, když svět je plný lidí dychtících nám pomoci? Výchova k samostatnosti a k vlastní odpovědnosti je jistě důležitá a fajn, ale proč nás na školách víc neučili (teď už je to snad krapet lepší), že 1 a 1 nemusí být vždycky jenom 2, ale klidně i 3, 5, 128? Pamatuji si na všechny ty soutěže, když jsem byl školou povinný. Na ty hradby z penálů, aby náhodou někdo něco neopsal. Proč nás nikdo neučil spolupracovat, říkat si o pomoc? Jo, abychom pomáhali starým, to nám říkali, abychom se zastávali slabších, to nám vštěpovali. Ale přijímat pomoc mě nikdo nenaučil, požádat o ni.

A tak Vás tedy žádám o pomoc. Ne pro sebe, protože to je moc těžký a ještě se to musím naučit, ale pro Ligu lidských práv, kterou jsem mohl alespoň trochu poznat zevnitř. Vím, že dělají užitečnou práci a dělají ji s vnitřním zápalem. Vloni jsem při mém prvním půlmaratonu podporoval TyfloCentrum, kde jsem pracoval a když jsem přemýšlel koho podpořit letos, tak se mi ozval Dan a bylo jasný, že Liga je ta pravá volba. Podpořit je se mnou můžete zde: https://www.darujme.cz/new/promotion-detail?promotion=1200176. S Vaší pomocí to tuto sobotu doběhnu. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *